W jaki sposób przechowywać wino.

Każdy maniak wina z gorliwością gromadzi swoje ukochane flaszki wina oczekując aż nastąpi najlepszy moment aby je skosztować. Ta jedna sekunda, w której rozpoczynamy pieczołowicie składowaną od lat flaszkę jest z jednej strony sekundą radochy, z drugiej natomiast smutku, dlatego że nawet jeżeli nie jest to ostatnia butelka z piwniczki, kolejna którą otworzymy w ciągu tygodni czy lat nie będzie tym samym winem. Powinno się pomnieć o tym, że technika gromadzenia wina jest niezwykle ważna aby trunek nie pogorszył swoich atutów smakowych.

Trzeba również mieć na uwadze, iż nie każdego typu wino przeznaczone jest do dłuższego przechowywania. Większa część pospolitych win występujących w lokalnych supermarketach przeznaczonych jest do błyskawicznej konsumpcji. Skąd mamy wiedzieć co powinno się przechowywać, czego nie? Najodpowiedniej poradzić się fachowców w specjalistycznym sklepie winiarskim.

Aby zapewnić naszym wybranym winom optymalne warunki, trzeba stosować się przynajmniej kilku podstawowych zasad. Najważniejsze jest, że magazynowane wino nie może być narażone na działanie światła słonecznego a także drgań. Najodpowiedniej jeśli butelka z trunkiem leży w zacienionym oraz odosobnionym miejscu, w którym nie jest narażona na przenoszenie bądź przekładanie. Najbardziej odpowiednią temperaturą, w jakiej wino czuje się najodpowiedniej to 12-13 stopni C, najistotniejsze to nie pozwolić ażeby zwiększyła się ona powyżej 24 stopni, albowiem wtedy utlenianie trunku następuje nadzwyczaj błyskawicznie. Kolejną celną radą jest ułożenie flaszki, winna ona odpoczywać poziomo, żeby korek był chociaż nieco zamoczony w winie, wówczas mamy przeświadczenie, że korek nie zeschnie i nie rozpocznie przepuszczać powietrza do do środka butelki.

Najodpowiedniejszą metodą na odszukanie właściwego momentu na otwarcie flaszki jest kupowanie kilku flaszek tego samego wina oraz otwieranie co jakiś czas jednej z nich, degustowanie. Pominę fakt, że zakup wina młodego jest zwyczajnie tańsze niż kupowanie wina dojrzałego. Posiadanie prywatnej piwniczki ma jeszcze jedną istotną zaletę. Nie będziemy zdziwieni przez nieprzewidzianych gości, a poza tym posiadając pewien przekrój win zawsze znajdziemy coś odpowiedniego do danego dania.