Podstawowe rodzaje wina czerwonego.

Odmiany winorośli, z których przetwarzane są wina koloru czerwonego, definiują jego smak oraz możliwe zastosowanie w połączeniu z daniami. Pomimo tego, że dane wina powstały z tego samego szczepu winogron oraz nawet w takim samym procesie produkcyjnym, mogą różnić się smakiem, gdyż winorośl dojrzewa w nieco innych warunkach – na innej glebie, przy innym nasłonecznieniu i pozostałych cechach miejscowych. Właśnie dlatego gatunki wina czerwonego mogą smakować w różnorodny sposób.

Jednym z najbardziej znanych gatunków jest bez żadnych wątpliwości - Merlot. Pochodzi on z Francji, jednak winorośl tego gatunku uprawiana jest we Włoszech, Rumunii, Chile, Australii, Kalifornii i w kilku innych miejscach. Spotykany jest w niemal wszystkich miejscach na świecie.
Drugim z najistotniejszych gatunków wina czerwonego jest Cabernet Sauvignon. Doskonale łączy się z nieskomplikowanymi daniami sporządzonymi z czerwonego mięsa. Winogrona cabernet sauvignon rosną w wielu miejscach – od Chile po Australię. Jest to odmiana popularna, dlatego ograniczeniem są jedynie warunki klimatyczne panujące w danym kraju. Z kolei rodzaj Syrah istnieje w dolinie Rodanu we Francji, w Kaliforni i w Australii. Syrah to czerwone wino świetnie komponujące się z dziczyzną i wołowiną. Możliwym jest wypracować w nim niezwykle głęboki oraz ciemny kolor, jaki nadaje dużej wytworności. Inne szlachetne wino, o którym pragnę wspomnieć to Pinot noir, które podawane jest zazwyczaj z delikatnymi mięsami – rybami, kurczakiem, jagnięciną. Ostatnim czerwonym winem jest Sangiovese pochodzące z Toskanii. Można je świetnie łączyć z potrawami kuchni włoskiej i pozostałych śródziemnomorskich.